آلفا هیدروکسی اسیدها AHA در فرآورده های آرایشی

کودکان و سایر افرادی که در معرض اشعه آفتاب هستند، سالانه بیلیون ها دلار صرف هزینه محصولات آرایشی حاوی آلفا هیدروکسی اسید می کنند. آلفاهیدروکسی اسیدها از قندهای میوه و شیر مشتق شده و در کرم ها و لوسیون ها کاربرد دارند. AHA ها به دلیل توانائی در کاهش چروک ها، لکه ها و دیگر علائم ناشی از پیری و آفتاب سوختگی، مصرف کننده ها را به طرف خود جلب می نمایند.

خواص AHA

محصولات آرایشی AHA پوست را به طریقه شیمیایی پوسته پوسته می کنند و درماتولوژیست ها و جراحان پلاستیک سال هاست که از این محصولات استفاده می کنند. موادی که باعث پوست اندازی می شوند شامل تری کلرواستیک اسید، فنل، رزرسینول و اسید سالیسیلیک می باشند که به از بین رفتن علایم ناشی از پیری مانند تغییر رنگ، زبری و چروکی پوست کمک می کنند. 

مواد شیمیائی باعث می شوند که لایه روئی پوست، پوسته پوسته شده و از بین برود. در نتیجه لایه تازه تری از پوست ظاهر شود. به دلیل بخارات متصاعد شده از مواد شیمیایی، این عمل در حضور پزشک انجام می شود و پزشک می تواند فرآیند را کنترل کرده و آفتاب سوختگی های عمیق را با محلول های اسیدی قوی معالجه کند.

AHA هائی که اغلب در محصولات آرایشی استفاده می شوند، اغلب گلیکولیک اسید و لاکتیک اسید می باشند. بنا به اظهار نظر Zoe Draelos که مشاور چندین کمپانی بزرگ آرایشی آمریکا می باشد، فرآورده هایی شامل پلی آلفا هیدروکسی اسیدها که مولکول های بزرگتری دارند و بتا هیدروکسی اسیدها مثل سالیسیلیک اسید حساسیت کمتری را ایجاد می کنند.

غلظت AHA در محصولات برای مصارف عمومی ۱۰٪ و یا کمتر است. غلظت های مورد استفاده توسط افراد متخصص ۳۰ – ۲۰ درصد و توسط پزشکان می تواند ۷۰ – ۵۰ درصد نیز باشد.
آلفا هیدروکسی اسیدها در لوسیون ها، کرمهای بدن و صورت به کار می روند و در غلظت های پائین تر نیز می تواند در دیگر محصولات مثل شامپوها و یا نرم کننده ها مصرف شوند.

ایمنی محصولات حاوی AHA

از سال ۱۹۸۹ تا کنون، (Food and Drug Administration (FDA آمریکا از افرادی که محصولات حاوی AHA را مصرف می کردند بیش از صدها گزارش مبنی بر واکنش های نامناسب دریافت کرده است.

شکایات آنها شامل قرمزی، تورم خصوصاً در اطراف چشمها، سوختگی، تاول، خونریزی، جوش، خارش و رنگ بری پوست بود. به گزارش یکی از سازمان های حمایت از صنعت، افراد داوطلبی که به مدت دو ماه هر روز ۲ بار محصول حاوی ۴٪ گلیکولیک اسید را مصرف کردند، ۱۳ ٪ کمتر از حالت نرمال در مقابل اشعه UV مقاومت دارند. این امر برای ۳ داوطلب ۵۰ ٪ کمتر از حالت نرمال بود. افرادی که محصولات AHA را مصرف می کنند نسبت به اشعه آفتاب حساسیت بیشتری دارند و احتمال بروز پیری ناشی از نور و سرطان پوست در این افراد بیشتر است.

این آژانس به مصرف کننده های محصولات AHA اخطارهایی از جمله پرهیز از نور آفتاب تا حد ممکن، مصرف محصولات ضد آفتاب در کنار آن و گزارش سریع واکنش های عکس به پزشک متخصص و یا FDA را گوشزد نمود.

محصولات حاوی AHA برای مصرف درصورتی ایمن هستند که:

  • غلظت AHA زیر ۱۰ درصد باشد
  • pH محصول نهایی ۵/ ۳ یا بیشتر باشد
  • محصول نهائی طوری فرموله شده باشد که پوست را درمقابل کاهش حساسیت نسبت به نور محافظت کند و یا در دستور مصرف روی بسته بندی »استفاده از ضد آفتاب « توصیه شود.

مراقبت های لازم هنگام مصرف محصولات حاوی AHA

آلفا هیدروکسی اسیدها AHA در فرآورده های آرایشی- کرم ضد چروک

FDA و درماتولوژیست ها نکات زیر را به مصرف کنندگان محصولات حاوی AHA توصیه می کنند:

  • همیشه پوست خود را در طی روز، قبل از بیرون رفتن با ضد آفتابی با SPF حداقل ۱۵ محافظت کنید.
  • یک کلاه با لبه حداقل ۴ اینچ ( حدود ۱۰ سانتی متر ) استفاده کنید.
  • محصولاتی بخرید که اطلاعات برچسب آنها ( از جمله لیست مواد متشکله و نوع AHA به کار رفته)، کامل باشد. درج میزان pH می تواند به صورت اختیاری باشد. مصرف کننده ها می توانند از سازنده به صورت تلفنی و یا از طریق مکاتبه در رابطه با غلظت AHA و pH اطلاعات کسب کنند.
  • محصولاتی بخرید که غلظت AHA به میزان ۱۰ درصد یا کمتر و pH آن ۵/ ۳ یا بیشتر باشد.
  • زمانیکه برای اولین بار از محصولات حاوی AHA استفاده می کنید، ابتدا آن را در قسمتی از پوست خود تست کنید. همچنین هرگاه از محصولات AHA با مارک، غلظت و یا pH متفاوت استفاده می کنید، لازم است این تست انجام گیرد.
  • زمانیکه واکنش هایی چون قرمزی، خارش، سوختگی، درد، خونریزی و یا تغییر در حساسیت نسبت به نور خورشید مشاهده کردید فورًا از مصرف محصول خودداری کنید. حتی حساسیت ملایم علامتی از آسیب می باشد. فارغ از آنچه سازنده بر روی برچسب ادعا می کند، محصول آرایشی نباید باعث سوزش یا حساسیت شود.
  • در صورت بروز واکنش های آلرژیک به یک متخصص پوست مراجعه کنید. متخصص پوست علاوه بر تشخیص اینکه واکنش های جانبی مربوط به مصرف محصول است یا ناشی از بیماری های نهفته دیگری مثل سرطان پوست، می تواند محصولات دیگری را توصیه کند.

لیست زیر گروهی از آلفاهیدروکسی اسید ها و بتاهیدروکسی اسیدهایی که در محصولات آرایشی به کار می روند را معرفی می نماید:

آلفا هیدروکسی اسیدها
tri-alpha hydroxyl fruit acid glycolic acid + ammonium glycolate glycolic acid
L-alpha hydroxyl acid alpha-hydroxyoctanoic acid lactic acid
hydroxycaprylic acid alpha-hydroxyoctanoic acid mixed fruit acid
glycomer in crosslinked fatty
acids alpha nutrium
alpha-hydroxyethanoic acid +
ammonium alpha-hydroxyethanoate
alpha hydroxyl and
botanical complex
triple fruit acid sugar cane extract
بتا هیدروکسی اسیدها
beta hydroxybutanoic acid
trethocanic acid
salicylic acid
tropic acid
آلفاهیدروکسی و بتا هیدروکسی اسیدها
citric acid malic acid

 

مهندس فاطمه ذوالفقاری
رییس آزمایشگاه آرایشی و بهداشتی مرجع کنترل غذا و دارو
سازمان غذا و دارو 

ارسال پاسخ

Please enter your comment!
Please enter your name here